donkey
Ανακοινώσεις Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

Επίσκεψη στη “Γαϊδουροχώρα”

Επισκεφτήκαμε τη Γαϊδουροχώρα, https://gaidourohora.gr/ το «Ελληνικό κέντρο για το γαϊδούρι», στις 21/1 με τα. τμήματα Α3 και Α4 στα πλαίσια του μαθήματος της Βιολογίας.

Στόχος τα παιδιά, μέσα από την  επαφή με τα ζώα, να γνωρίσουν αυτά τα υπέροχα πλάσματα και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα φιλοζωίας, ευζωίας των ζώων και αποτροπής φαινομένων κακοποίησης

Το πρόγραμμα ξενάγησης που συμμετείχαν οι μαθητές/τριες, περιλάμβανε:

• Γνωριμία με το γαϊδουράκι, τη φύση και τις ανάγκες του.
  • Η ιστορία του γαϊδουριού στο κόσμο και την Ελλάδα και η συμβολή του στη ζωή του τόπου.
  • Οι συνθήκες ζωής και εργασίας για αυτά τα ζώα στη χώρα μας: προβλήματα από παλιές νοοτροπίες και τι θα έπρεπε να ισχύει για να μη ταλαιπωρούνται.
  • Ενεργητική και παθητική κακοποίηση. Παραδείγματα από περιστατικά που συναντήσαμε, τι συμβαίνει συχνά στη χώρα μας, τι πρέπει να γνωρίζουμε και πώς μπορούμε να βοηθήσουμε.
  • Νέα κινήματα που αφορούν τη θέση του ανθρώπου απέναντι στα ζώα (αντισπισισμός – βιγκανισμός).
  • Μαθαίνοντας τη συνεργασία με σεβασμό και εμπιστοσύνη.

Η ξενάγηση και η φιλοξενία ήταν άψογη. Οι μαθητές μας, εκ των οποίων οι μισοί περίπου έβλεπαν γαϊδουράκια για πρώτη φορά, κατά γενική ομολογία, ενθουσιάστηκαν. Οι στόχοι της επίσκεψης, θέλουμε να πιστεύουμε, επιτεύχθηκαν σε μεγάλο ποσοστό.