Εικόνα1
Δράσεις Κοινωνικές

«Μια εβδομάδα μπορεί, κυριολεκτικά, να κρατήσει μια ζωή»

10η Πανελλήνια Εβδομάδα Εκπαίδευσης και πρόληψης

Το ΕΚΑΒ σκοπεύοντας στην ευαισθητοποίηση και εκπαίδευση του πληθυσμού σε θέματα πρώτων βοηθειών και πρόληψης ατυχημάτων προχώρησε στην καθιέρωση Πανελλήνιας Εβδομάδας Εκπαίδευσης και πρόληψης.

Με το σύνθημα «Μια εβδομάδα μπορεί, κυριολεκτικά, να κρατήσει μια ζωή», το Εθνικό Κέντρο Άμεσης Βοήθειας (Ε.Κ.Α.Β) διοργανώνει από τις 12 έως τις 19 Δεκεμβρίου 2023 τη «10η Πανελλήνια Εβδομάδα Εκπαίδευσης και πρόληψης» η οποία είναι αφιερωμένη σε όλους τους γιατρούς, νοσηλευτές και διασώστες του Ε.Κ.Α.Β που έχασαν τη ζωή τους κατά την εκτέλεση του καθήκοντος.

Κατόπιν αιτήματός μας, στις 14/12/2023 ομάδα διασωστών του Ε.Κ.Α.Β. επισκέφτηκε το σχολείο μας, με σκοπό να ενημερώσει και να εκπαιδεύσει τους μαθητές στις πρώτες βοήθειες: Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) και αντιμετώπιση πνιγμού.