Βράβευση του Γυμνασίου μας με ετικέτα

ποιότητας το 2016

Πες μου και θα ξεχάσω,
δίδαξέ με και μπορεί να θυμάμαι,
κάνε με να συμμετέχω και θα μάθω

Βενιαμίν Φραγκλίνος.

Αυτός είναι ο τίτλος της δράσης Εtwinning που υλοποιήθηκε κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς στο σχολείο μας και στο οποίο συμμετείχαν έξι Γυμνάσια της Ευρώπης : το 68 Γυμνάσιο Αθηνών, ένα Γυμνάσιο από το Τολέδο της Ισπανίας και τέσσερα σχολεία της Ιταλίας, πιο συγκεκριμένα από το Σάσσαρι της Σαρδηνίας, από το Καμπομπάσο της Ιταλίας, το Μartignano και το Guirdignano της Κάτω Ιταλίας.
Το έργο βρίσκεται αναρτημένο στην παρακάτω διεύθυνση:

Βράβευση του Γυμνασίου μας με ετικέτα

ποιότητας το 2015

Αγαπητή IOANNA TSELINGA,

Συγχαρητήρια! Το σχολείο σας βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την τελειότητα της εργασίας σας στο έργο eTwinning "The Character Project: Educating the heart". Αυτό σημαίνει πως η εργασία σας, η εργασία των μαθητών και του σχολείου σας έχει αναγνωριστεί στο  υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Σαν αποτέλεσμα, θα λάβετε ένα πιστοποιητικό το οποίο μπορείτε να επισυνάψετε στην ιστοσελίδα σας και να το εκθέσετε σε μία περίοπτη θέση στο σχολείο σας. Επίσης, το έργο σας θα εμφανιστεί σε έναν ειδικό χώρο της Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Πύλης στο www.etwinning.net.

Για μία ακόμη φορά, συγχαρητήρια για αυτό το μοναδικό επίτευγμα και ελπίζω να συναντηθούμε σε κάποια από τις εκδηλώσεις eTwinning κατά τη διάρκεια του έτους.

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς μου

eTwinning Team

Η συμμετοχή του Γυμνασίου μας στο

eTwinning 2014-15

Φέτος, στο πλαίσιο διδασκαλίας των Αγγλικών, υλοποιήθηκε έργο e-Twinning με το τμήμα Β3/4 ( Επίπεδο Προχωρημένων). Το εν λόγω έργο με τίτλο

"The Character Project. Educating the Ηeart"

διήρκεσε 9 μήνες και σε αυτό συμμετείχαν συνολικά 375 μαθητές ηλικίας 13-15 ετών από 7 Γυμνάσια της Ευρώπης και 13 Γυμνάσια της Ελλάδας, ενώ ιδρυτές του έργου ήταν εκπαιδευτικοί από το σχολείο του Ηνωμένου Βασιλείου και του 68ου Γυμνασίου Αθηνών.

Οι στόχοι του τέθηκαν στους μαθητές ήταν να προσδιορίσουν και να αξιολογήσουν τα θετικά γνωρίσματα του χαρακτήρα τους, να αναπτύξουν τα θετικά χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς τους ώστε να δομήσουν θετική ταυτότητα, να εντοπίσουν, να ενισχύσουν και να βρουν πιθανές λύσεις πάνω σε αδύναμα σημεία του χαρακτήρα τους, να αξιοποιήσουν και να αναπτύξουν τις ψηφιακές δεξιότητές τους καθώς και τις γλωσσικές δεξιότητες  τους στα Αγγλικά.

Το έργο βρίσκεται αναρτημένο στην παρακάτω διεύθυνση:   http://new-twinspace.etwinning.net/web/p105312

Η συμμετοχή του Γυμνασίου μας στο

eTwinning (2ο Ευρωπαϊκό Βραβείο) 2013-14

Στο πλαίσιο του eTwinning (www.etwinning.gr), το οποίο αποσκοπεί στη συνεργασία σχολείων στην Ευρώπη για την υλοποίηση εκπαιδευτικών δράσεων, μέσω της χρήσης Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (ΤΠΕ), το τμήμα A5 (Επίπεδο Προχωρημένων στα Αγγλικά) του Σχολείου μας υλοποίησε το έργο  Τo Chill or to Plod σε συνεργασία με ένα σχολείο της Ιταλίας, το ICS "G.A. Colozza" di Campobasso - Plesso Secondaria di I Grado  και ένα σχολείο της Γερμανίας, το Mrikeschule Backnang GWRS.

Το πρόγραμμα διήρκεσε 5 μήνες, από τον Οκτώβριο του 2013 μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2014.

Το εν λόγω έργο βραβεύθηκε με την εθνική ετικέτα ποιότητας και έλαβε το δεύτερο βραβείο σε Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό στη Γερμανία, στο πλαίσο  ανακήρυξης του 2014 ως έτος της συμφιλίωσης οικογένειας και εργασίας.

Πιστοποιητικό Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας